Chorvatsko UBYTOVÁNÍ v CHORVATSKU BRAČ Chorvatsko ubytování Chorvatsko dovolená Chorvátsko ubytovanie dovolenka v Chorvátsku Croatia accommodation vacation in Croatia Kroatien Unterkunft Urlaub in Kroatien Croazia alloggio vacanze in Croazia alloggi Chorwacja wakacje Horvátország szállás Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska smještaj Kroatië Appartementen Croatie hébergement Kroatien Ferienwohnungen Croatia apartments

BRAČ Chorvatsko

Chorvatsko ubytováníChorvatsko apartmány

Chorvatsko bez provize
BRAČ ChorvatskoOSTROV BRAČ Chorvatsko

mapa regionu
Ostrov Brač
HRV: "otok Brač" - výslovnost

Stačí pár kilometrů lodí ze Splitu a ocitnete se na největším dalmátském ostrově Brač. Je dlouhý na 40 km a široký kolem 10 kilometrů. Tento ostrov už kdysi byzantský císař Konstantin označil spolu s Hvarem za nejkrásnější na Jadranu. Na jeho 175 km dlouhém pobřeží naleznete jak nádherné pláže, tak i horské oblasti s nejvyšší horou na jadranských ostrovech (Vidova gora 778 m. n. m.).

Klima
Příjemné středomořské klima s mírnými zimami a teplými léty a s 2 600 slunečními hodinami za rok dalo vzniknout idealnímu místu pro dovolené. V létě je pobřeží příjemně ochlazováno větrem maestral a zdejší podnebí je tak označováno jako „podnebí oliv“. S bouřkou se zde v létě moc nesetkáte, alespoň ne na pobřeží. Letní bouřky se totiž v na ostrově objevují především v jeho vnitrozemí a naopak zimní bouřky pak na pobřeží. V případě, že si budete chtít užít teplejšího moře, měli byste vyrazit na jižní či západní stranu ostrova, protože právě na severu a východě jsou četné podmořské prameny, které jej v těchto místech ochlazují. Díky vysoké slanosti zdejšího moře a jeho čistotě je to ideální lokalita pro plavání a potápění.

Fauna a flóra
Takřka 1/4 povrchu ostrova pokrývají lesy. Ostrov se stal legendárním díky svému vínu a také díky kozám, z nichž se tu vyrábí proslavený sýr. Můžete zde ve volné přírodě narazit na polodivoké koně či osly a ze vzácných zvířat pak třeba na orly a supy bělohlavé.

Historie
Brač má za sebou velmi bouřlivou historii, kdy se na něm vystřídalo nespočet vládců. Z těch významných jmenujme třeba kmen Delmátů z doby železné, po nichž tu zůstala řada opevnění, dále Řeky, Římany, Benátčany a mnohé další. Původně bylo obýváno pouze vnitrozemí, což bylo způsobeno častými pirátskými nájezdy. K osidlování pobřeží došlo teprve s přívalem uprchlíků v 16. století, pro něž se stal ostrov útočištěm před Turky. Celý ostrov je propleten kamennými zídkami a tradičními kulatými polními domky stavěnými původním způsobem - tedy bez malty. Jedná se o pozůstatek velkého rozmachu vinařství, který se zde vrcholil na konci 19. století. Na ostrově jsou významné zejména památky z ranného křesťanského období, kdy se zde zachovalo nejvíce kostelů a svatostánků na celém Jadranu. K rozvoji kulturního života pak došlo zejména za vlády benátčanů, kdy si zdejší šlechta stavěla své paláce.

Zajímavosti
Na ostrově nejsou žádné říčky ani potoky a tak zde byl původně problém s vodou, dokud v 70. letech nevybudovali podmořský vodovod, který nyní zásobuje tuto oblast. Původně byl ostrov součástí pevniny, a tak zde můžete nalézt pozůstatky po řece Cetina, která zde vytvořila krásné a hluboké kaňony. Díky svému vápencovému složení se na ostrově nachází na 180 propastí a 40 jeskyní, které jsou turisticky velice zajímavé, přičemž nejhlubší z propastí je hluboká takřka 300 m.Města
Vzhledem k tomu, že ostrov je poměrně málo obydlen, je zde pouze několik měnších městeček avšak přesto dost luxusních hotelů i soukromých apartmánů. Mezi významnější města pak patří
Supetar, který je centrem ostrova a je to i významné letovisko a přístav. Jsou zde krásné pláže s borovým lesem a mnoho příležitostí pro sportovní vyžití.
Bol je oblíbeným dovolenkovým místem, které se nachází přímo pod horskými vrchy a nabízí malebné pláže a z nedaleké hory Vidovo pak také nádherný výhled na celou oblast.

Ubytování na ostrově Brač

Ubytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

stáhněte si šetřiče obrazovky s fotografiemi Chorvatska

Oficiální stránky města Bol (anglicky) www.bol.hr
Jadrolinija - časy plaveb trajektů

Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce materiálu nebo části materiálu zveřejněného na tomto serveru. Copyright © 2024, Debant s.r.o. Email: info@ubytovanivchorvatsku.cz