Doprava do Chorvatska
dálníční poplatky na cestách po Chorvatsku, mapa dálnic a silnic Chorvatska, aktuální ceny benzínu...
Autem do Chorvatska
Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích označených pro provoz motorových vozidel je maximální rychlost 110 km/hod, na komunikacích mimo osady je maximální rychost 90 km/hod, pokud místní úpravou není stanoveno jinak. V osadách je povolena maximální rychlost 50 km/hod - pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Na dálnicích je používání dětských sedaček povinné. V případě dopravní nehody je nutné, aby si majitel vozidla od policie vyžádal sepsání protokolu o nehodě a poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není možné z Chorvatska vycestovat. V Chorvatsku je nově zavedena nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče (doposud povolená max. hranice 0,5 ‰), povinné používání mobilního telefonu s hands-free a povinná rozsvícená světla během dne.
Nová dálnice Záhřeb - Split byla otevřena 26.6.05 - celková délka 380 km - mýtné pro osobní vozidlo je aktuálně 181 Kn = cca 650 Kč. Podívejte se na optimální cesty do Chorvatska jak na Istrii nebo dolu do Dalmácie.
Mapy Chorvatska
Autobusová doprava do Chorvatska
Společnost Tourbus, a. s. zajišťuje pravidelné mezinárodní linky do Chorvatska autobusem z Prahy, Brna a Ostravy již od roku 1993.
Autobusové linky do Chorvatska:
Brno - Znojmo - Rijeka - Crikvenica - Baška/Pula
Ostrava - Brno - Zagreb - Zadar - Split - Makarska
Praha - Brno - Rijeka - Pula
Brno - Ploče - Dubrovnik
Společnost Maxner nabízí pravidelné odjezdy z ČR v pátek a návrat do ČR v neděli po celou sezónu.
Nástupní místa v ČR: Hlučín - Ostrava - Frýdek - Místek - Nový Jičín - Hranice na Moravě - Olomouc - Prostějov - Vyškov - Brno - Mikulov
Výstupní místa v HR : Omiš - Ruskamen - Makarská - Tučepi - Promajna - Podgora - Živogočće - Zaostrog - Brist - Gradac
Cena za dopravu : obousměrnou 2400,- Kč/osoba , jednosměrnou 1400,- Kč/osoba.
Jednosměrná jízdenka již od 1.435 Kč/os. a můžete si ji objednat online. Gumdrop nabízí spoustu nástupních míst po celé České republice. Při větším počtu osob je možné vlastní nástupní místo. Při počtu více jak 21 osob ve skupince je jedno místo zdarma.
Informace k cestování
K cestě do Chorvatska je třeba platný cestovní doklad. Pro občany České republiky stačí občanský průkaz a samostatný doklad je vyžadován i po dětech. Chorvatské orgány požadují, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně na dobu pobytu na území Chorvatska.
Občané České republiky nepotřebují při turistických cestách do Chorvatska žádné vízum. Na hraničním přechodu při vstupu do Chorvatska může být vyžadováno předložení stanovených finančních prostředků ve výši 100 EUR/den, v případě zájezdu pořádaného cestovní kanceláří 50 EUR/den (mohou se předkládat i platební karty, šeky či jiná konvertibilní valuta). Smyslem tohoto opatření se nezdá být jakkoliv omezovat příjezd turistů do Chorvatska. Příslušné orgány této pravomoce využijí jen například ve výjimečných situacích, např. v případě podezření z páchání trestné činnosti, jinak tomuto požadavku nemusíte věnovat pozornost.
V Chorvatské republice platí přihlašovací povinnost pro cizince, a to do 48 hodin po překročení státní hranice. Při ubytování v hotelu, kempu nebo soukromí zajišťuje přihlášení turistů ubytovatel. Zaplacení pobytové taxy je pro zahraniční návštěvníky povinné, a to jak podle zákona o pobytové taxe, tak i podle zákona o pohybu a pobytu cizích státních příslušníků na území Chorvatska.
Dovoz potravin a nápojů do Chorvatské republiky je omezen na “přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících”. Určení “přiměřenosti” je v kompetenci celních orgánů. To znamená, že větší množství dovážených potravin celní kontrola nemusí propustit, případně může požadovat zaplacení cla.Celní předpisy Chorvatské republiky povolují bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby. Je možné bezcelně dovézt max. 200 cigaret nebo 20 doutníků, 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína nebo jiného obdobného alkoholického nápoje, 50 ml parfému. Toto opatření se nevztahuje na osoby mladší 17 let.
Na základě smlouvy mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou o zdravotním zabezpečení je občanům ČR poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče na účet příslušné české pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky, jejichž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života. Zpracovali jsme pro Vás také článek Přípravy na cestu do Chorvatska kde se dočtete veškeré potřebné informace před jízdou do Chorvatska.