Chorvatsko UBYTOVÁNÍ v CHORVATSKU město HVAR ubytování Chorvatsko dovolená Chorvátsko ubytovanie dovolenka v Chorvátsku Croatia accommodation vacation in Croatia Kroatien Unterkunft Urlaub in Kroatien Croazia alloggio vacanze in Croazia alloggi Chorwacja wakacje Horvátország szállás Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska smještaj Kroatië Appartementen Croatie hébergement Kroatien Ferienwohnungen Croatia apartments

město HVAR

Chorvatsko ubytováníChorvatsko apartmány

Chorvatsko bez provize
město HVARProcházka městem HVAR - Dalmácie Chorvatsko

Mapa regionuměsto Hvar Chorvatsko Město Hvar je nejvýznamnějším kulturně-historickým, správním a turistickým střediskem stejnojmenného ostrova. Mezi turisty je oblíbeno pro svoji společenskou atraktivitu a pěkné umístění na jižním pobřeží ostrova.

Naši procházku začneme v "apartmánové" čtvrti ležící mezi příjezdovou silnicí od Starého Gradu a mořem. Míst vhodných k zaparkování zde není mnoho, jen se štěstím lze nějaké najít. Mezi apartmány, které v celochorvatském kontextu většinou patří mezi luxusnější, se vinou úzké uličky dolů k moři. Orientačním bodem při cestě k pobřeží je nám věž františkánského kláštera postaveného těsně u moře. Jedna z uliček končí schodištěm v malé zátoce s oblázkovou pláží, hned vedle kláštera. Díky blízkému kotvišti člunů a bárek tu voda není příliš vhodná ke koupání.

město Hvar Chorvatsko Vydejme se teď podél pobřeží východním směrem - kolem kláštera. Po chvilce dojdeme do další zátoky, v níž je benzínová čerpací stanice. Ani zde podmínky ke koupání nejsou lepší díky blízko kotvícím člunům.

Pro cestu po pobřeží dál na východ je lépe použít auto. Silnice vede nejprve čtvrtí apartmánů a dál piniovým hájem do další zátoky Pokonji Dol. Zde je již koupání příjemnější, s pěkným výhledem na malinký ostrůvek s majákem. Přímo u oblázkové pláže je restaurace. Silnice zde končí a do další zátoky, vhodné ke koupání, se dá dostat po skalnatém břehu jen pěšky a v dobré obuvi.

město Hvar Chorvatsko Od kláštera na druhou stranu, směrem k centru města, vede dlážděná pobřežní promenáda. Je na ní zakázáno chodit v plavkách. U restaurace s rybími specialitami se ostře láme vpravo a dál pokračuje "rivou" osázenou palmami. Příjemným odpočinkem při procházce městem je posezení na lavičce pod palmami spojené s pozorováním lodí, přivážejících turisty z pevniny.

Nad nábřežím se tyčí vrch Glavica, tvořený spletí uzounkých uliček, skýtajících zajímavé průhledy dolů do zátoky. Při ranním slunci si zde na své přijdou fotografové. V uličkách najdeme malé obchůdky, konoby, je zde jazzový klub. Můžeme odtud projít na hlavní hvarské náměstí, zvané Pjaca. To bývá centrem večerního společenského života města. Je zážitkem zde posedět při sklence dobrého vína nebo kávy, či povečeřet. Dominantou náměstí je katedrála sv. Štěpána se zvonicí v barokním stylu. Na protější straně je postavena nenápadná kamenná zídka oddělující náměstí od městského přístaviště Mandrač. Večer se stává oblíbeným místem ke "vdechování" zdejší specifické atmosféry.

město Hvar Chorvatsko Kdo chce vidět Hvar a blízké Paklené ostrovy z výšky, neměl by si nechat ujít výšlap k pevnosti Španjol, tyčící se severně nad městem. Výchozím bodem může být náměstí Pjaca, ze kterého stoupá vzhůru strmá ulička kolem nedostavěného Hektorovičova paláce. Z uličky se posléze stává pěšinka, lemovaná agávemi a oleandry. Po zhruba půlhodině nás dovede až na vrchol kopce k pevnosti. Výhled je opravdu pěkný a stojí za vynaloženou námahu.

město Hvar Chorvatsko Z náměstí směrem na západ pokračuje promenádní cesta, zpočátku lemovaná obchůdky a konobami. Dovede nás kolem malého poloostrova do zátoky, ve které je umístěno luxusní městské koupaliště. Vedle něj je malá oblázková pláž, v sezóně značně přeplněná. Kolem hotelů, postavených ve svahu nad mořem, pokračujeme do další zátoky jménem Podstine, vhodnou ke koupání. Zde končí městská pobřežní promenáda. Zpět do centra je to odtud asi dva kilometry.

město Hvar Chorvatsko Jelikož ve městě jsou podmínky ke koupání omezené, mnoho turistů využívá blízké Paklené ostrovy. Z městského přístaviště k nim v dopoledních hodinách vyplouvají lodní taxi, která se navečer vrací zpět. Nejčastěji navštěvovaným bývá ostrůvek sv. Klement, na kterém je k vidění mimo jiné velká marína Palmižana. Jachtaři je hojně využívána, protože kotviště ve Hvaru bývá v sezóně přeplněné. Od ní vede přes nízký ostrovní hřbet pěšinka do zátoky Vinogradišče s písečnou pláží. Na ostrůvku je sezónní možnost ubytování v apartmánech roztroušených v piniovém háji.

Co dodat na závěr ? Ať "bydlíme" na ostrově kdekoliv, na procházku Hvarem nesmíme v itineráři zapomenout. Dá se při ní "našlapat" mnoho kilometrů a tak je vhodné si ji rozdělit na několik dnů. Zážitek tak bude hlubší a ucelenější.


Ubytování na ostrově Hvar
Ubytování v celém Chorvatsku
apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele
www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce materiálu nebo části materiálu zveřejněného na tomto serveru. Copyright © 2024, Debant s.r.o. Email: info@ubytovanivchorvatsku.cz

město Hvar Chorvatsko město Hvar Chorvatsko město Hvar Chorvatsko město Hvar Chorvatsko

Virtuální procházka po měste HVAR