Cykloturistika v Chorvatsku

Výběr jazyka

Chorvatsko ubytováníChorvatsko apartmányAktivní dovolená na kole v Chorvatsku

cykloturistika ChorvatskoJaderské moře je průzračné, dojezdová vzdálenost země je přívětivá, teploty ideální pro všechny věkové kategorie. To, že je Chorvatsko oblíbenou destinací pro letní dovolené je všem již známo. Už dávno jsou ty tam doby, kdy lidé jeli k moři s vidinou proležených dní na pláži. V dnešní době vyhledává stále více lidí aktivní způsob odpočinku, plného zážitků a poznávání a to preferují i při výběru letní dovolené. V posledních letech je Chorvatsko stále více vyhledáváné v souvislosti s cykloturistikou a to především mimo hlavní turistickou sezónu. Ať jste příležitostný cyklista nebo zapálený sportovec, Chorvatsko má co nabídnout každému z Vás! Co třeba vyrazit poznávat jeho krásy na kole? Je to zdravé, je to rychlé, je to krásné, je to levné!

Příprava na dovolenou s kolem

Berete si na dovolenou s sebou své vlastní kolo a plánujete se věnovat cykloturistice? Pak dbejte na připravenost. Myslete na servis. Nechtěným nehodám se dá dobrou péčí o bicykl v mnoha případech předejít. Bez ohledu na to, kam jedete, by si Vaše kolo zasloužilo návštěvu servisu minimálně jednou, lépe dvakrát do roka. Odborné servisy Vám kolo seřídí a překontrolují. Tato pár set korunová investice rozhodně za klid na duši a Vaše zdraví stojí. Zvláště pokud se chystáte s kolem zamířit do zahraničí.

Samozřejmě, že nikdo neočekává jakýkoli problém a doufá v absolutně bezproblémovou dovolenou bez jakýchkoli zdravotních komplikací. Avšak máte-li v plánu častější a větší zapojení kola v rámci Vaší dovolené, zjistěte si u Vaší pojišťovny, zda Vaše cestovní pojištění zahrnuje i případný úraz při cykloturistice. Není na škodu ani zopakování si zásad první pomoci.

Dovolená na kole v Chorvatsku

Chorvatsko na kole

Pokud se rozhodnete provozovat cykloturistiku v Chorvatsku, nutně musíte nejdřív naplánovat, zda si vezmete s sebou kolo vlastní, či si jej na místě zapůjčíte. Všechny možnosti je dobré zvážit a promyslet jak z finančního hlediska, tak i praktického, kvůli přepravě kola. Vše má své pro i proti.Své vlastní kolo na dovolené má mnoho výhod, ale i nevýhod. Pro přepravu kola je nutné mít speciální držák na auto, na který se kolo připevní. Buď vlastní, nebo si jej lze vypůjčit v některých půjčovnách a servisech kol. Autobusem či vlakem je to také možné, avšak mnohdy je to komplikované kvůli organizaci a obnáší to jednání s přepravcem. Nevýhodou vlastního kola je nutnost pečlivé přípravy z technického hlediska. Nechcete přeci, aby Vás překvapil zanedbaný stav či porucha na Vašem kole stovky kilometrů od domova. Jste-li však zapálený cyklista zvyklý na vlastní kolo, které vám sedí tak víte co od něj můžete očekávat.Nemáte-li však možnost přivézt si vlastní kolo, nezoufejte. Chorvatsko je na tento druh turismu připraveno a v místě pobytu jistě natrefíte na půjčovnu kol. Dnes jsou již v každém větším turistickém centru, na větších ostrovech a dokonce i v některých kempech. Toto je lepší si ověřit. Půjčené kolo bývá technicky v pořádku, servisované, avšak Vám nemusí “sednout”. Ceny nejsou nikterak závratné. V průměru se pohybují kolem 15 Euro na 24 hodin.

Na co nezapomenout při dovolené na kolech

aktvní dovolená Chorvatsko

Kolem připevněným na Váš automobil Vaše příprava pro cykloturistiku nekončí. Zvažte velmi vážně jaké důležité věci je potřeba přibalit s sebou. Vše je sice jistě možné zakoupit přímo na místě, ale kdo by však chtěl tyto komplikace na své dovolené řešit? Komu by se chtělo hledat obchody, zjišťovat otvírací doby a měnit plány na krásné a předem naplánované výlety? Níže zmíněné je vhodné mít s sebou i přímo při cyklovýletě:

  • Ke kolu si určitě nezapomeňte přibalit pumpičku, náhradní duši, sadu lepení, montpáky, cyklistický multiklíč. Záleží i na tom, zda jste schopni si kolo opravit sami?
  • Myslete i na předpisy, ať je u vás povinná výbava na kolo a hlavně myslete na své zdraví a mějte vždy cyklistickou helmu.
  • Z hlediska bezpečnosti neopomeňte zabalit osvětlení na kolo. V noci se vybavte reflexními prvky na oblečení a samotném kole.
  • V poslední řadě se zamyslete nad oblečením, ve kterém budete na kole jezdit. Především se v oblečení máte cítit pohodlně, ale také musí být praktické. Nechcete přeci, aby Vám projížďku zhatilo počasí a Vaše nepřipravenost. Na cykloturistiku se doporučuje jako na každý jiný sport tzv. funkční či pohodlné bavlněné či funkční prádlo. Svým rukám dopřejte rukavice a svým nohám kvalitní sportovní obuv. Na oči jsou výborné kvalitní sluneční brýle, které Vás ochrání ne jen před sluncem, ale i před létajícím hmyzem. Hned se Vám pojede mnohem pohodlněji a bezpečněji.
  • Při sportu je potřeba myslet na správný příjem tekutin. Při cyklistice v letních měsících a zvláště pak v Chorvatsku je to opravdu důležité. Mějte proto s sebou vždy i pití. Nejlépe lahev připevněnou na rám kola. Dále doklady a alespoň nějakou finanční hotovost. Nezapomeňte, že v Chorvatsku se platí Kunami ! Vyjimečně vás nechají zaplatiti Eurem.
  • Pokud se budete vydávat někam na delší trasu, vezměte si s sebou mapu země.
  • I zřízení roamingu není na škodu, dnes už jsou ceny o hodně příznivější a z cykloturistiky v Chorvatsku budete tak nadšeni, že budete o své dovolené chtít jistě stále někoho informovat.

Další články o cykloturistice a cyklotrasách v Chorvatsku