Chorvatsko pro rodinnou dovolenou

Výběr jazyka

Chorvatsko ubytováníChorvatsko apartmányChorvatsko – ideální země pro dovolenou s dětmi

rodinná dovolená ChorvatskoŽena by ráda strávila dovolenou relaxací u moře, muž poznáváním historických a kulturních památek, menší děti z volna nemají rozum a ty větší potřebují akční plán. Ač to pro vás bude možná znít jako věta vytržená z fantasy knihy, Chorvatsko je opravdu zemí, která dokáže uspokojit snad veškeré touhy všech návštěvníků od těch nejmenších až po ty nejstarší. Zároveň je v ní bezpečno a veškerá občanská vybavenost je na velmi dobré úrovni. V Chorvatsku je zkrátka radost pobýt pro celou rodinu!

Co se dá zažít v Chorvatsku? Takřka cokoli!

Každá dovolená má svá specifika. Když jedete k moři, očekáváte teplo, slunce a pláž. Když jedete na poznávací zájezd, ať už je to kamkoli, toužíte po informacích, po poznání a zážitcích. Pokud cestujete s malými dětmi, potřebujete, aby bylo místo vašeho pobytu takzvaně family-friendly nebo kid-friendly, tedy přívětivé či přátelské k dětem. To znamená, že by zde mělo být pro děti vyžití (například hřiště), ale i takové věci jako přebalovací pulty v hotelu, restauracích nebo obchodech. A když už Chorvatsko navštívíte s teenagery, musíte zjistit, jestli se nebudou nudit. Dá se v místě pobytu surfovat, raftovat, jezdit na kole nebo provozovat geocaching? Pokud si vyberete destinaci a ubytovací zařízení podle těchto kritérií, můžete v Chorvatsku zažít v podstatě cokoli, co zažít chcete.

Co byste měli vědět, než se vydáte s dětmi na dovolenou do Chorvatska

Je Chorvatsko obecně family nebo kid-friendly? Jak se to vezme. Vždy záleží na konkrétní destinaci a její vybavenosti, v níž mohou být rozdíly. Dospělí si poradí vždy a všude, s malými dětmi je to ale o něco složitější. V našem magazínu jsme pro vás také sepsali 10 doporučení pro maminky před cestou do Chorvatska.

Dětské židle, koutky, porce v restauracích a jídlo všeobecně

V restauracích se zpravidla setkáte s velmi vlídným přístupem obsluhy k dětem. Jsou to zkrátka děti, ne malí dospělí, kteří by měli všechno zvládat na výbornou. Něco jste vylili? Nic si z toho nedělejte, stává se to a jde to uklidit.

Bohužel v restauracích není moc vysokých dětských židliček, z nichž by se vaše dítě mohlo v dokonalém komfortu najíst. Podobné je to i s dětskými koutky. Tuto drobnou nevýhodu však zastíní jedna velká výhoda, a tou jsou nejen dětské porce v restauracích. Klasické dětské porce jsou k objednání spíše ve větších městech ve velkých restauracích, kdežto v menších městech a vesničkách se servíruje tak nějak podomácku, takže můžete bez obav sdílet všechno se všemi a je jedno, jestli talíř, ze kterého krmíte dítě, přinesli vám, vašemu protějšku nebo přímo dítěti.

Dětská strava se dá běžně sehnat v obchůdcích i marketech, stejně tak plenky a další drobnosti, které k péči o nejmenší členy rodiny potřebujete. I tady přece žijí děti.

Parky a dětská hřiště

dovolená s dětmi v ChorvatskuV Chorvatsku je velké množství míst, kam můžete se svými malými dětmi vyrazit a náramně se tam pobavit. Park nebo dětské hřiště, kde se mohou vaše ratolesti vyřádit, je v každém městečku a vesnici, navíc jsou u nich často kavárny, z jejichž terasy můžete dohlížet na hru a dovádění malých raubířů. Vybavení hřišť vám možná někde bude připadat zastaralé, věřte ale, že Chorvati dbají na to, aby byla hřiště bezpečná.

Děti v Chorvatsku se od 7 let učí anglicky, proto se větší děti více méně anglicky dorozumí. Své děti upozorněte na to, že česky mu nikdo s největší pravděpodobností rozumět nebude a anglicky může rozmlouvat s těmi staršími, které už jsou školou povinné.

Nemocnice a zdravotnictví

Když se náhodou něco stane, a nemusí to být jen na hřišti, je důležité vědět, jak vypadá chorvatské zdravotnictví a za jak dlouho se dostanete do nejbližší nemocnice nebo na ambulanci, kde vás ošetří. Ve velkých městech se nachází nespočet lokálních nemocničních zařízení, do nichž se dostanete během chvíle, ale na ostrovech je to poněkud horší – doprava do nemocnice může trvat i hodiny.

V nemocnicích se bez problémů domluvíte anglicky. Pokud neumí anglicky každý, vždy má službu někdo, kdo angličtinu ovládá a porozumí vám. S češtinou se také dorozumíte při dobré vůly.

Místa na přebalování a dětské toalety

Míst, kde můžete děti přebalit v soukromí, je v Chorvatsku jako šafránu a většinou jsou jen v novějších zařízeních, jako jsou markety. Nemusíte se však bát přebalit svou ratolest venku v odlehlejším koutě parku, za to vás nikdo pranýřovat nebude. Dětské, tedy menší toalety jsou bohužel výjimečné.

Půjčovny aut a autosedačky

Nedostali jste se do Chorvatska vlastním autem, ale rádi byste si ho půjčili a vyjeli si někam na výlet? Žádný problém. Auto si můžete půjčit v některé ze zdejších půjčoven a v případě, že s vámi cestuje vaše dítko, je možnost zapůjčení dětské autosedačky. V turistické sezóně je však lepší si vše předem rezervovat, abyste nebyli nemile překvapeni.

Bezpečí, čistota a nezávadnost vody

V Chorvatsku je bezpečno asi tak jako u nás, není třeba se obávat něčeho výjimečného. Válka, kterou si mnozí z nás pamatují, skončila před více jak 20 lety a od té doby zde vládne klid a mír. Když si dáte pozor na kapsáře ve větších městech nebo v hloučcích lidí, nepřijdete k újmě.

Chorvatsko je čisté a voda je nezávadná, pitná. Výjimkou jsou případy, na které vás upozorní například cedule, že voda k pití není vhodná. Pokud nebudete vodě z kohoutku z nějakého důvodu věřit, všude se dá sehnat voda balená, jak ji známe od nás. Chorvatsko jinak má největší zásoby pitné vody v Evropě.

Když na ideální rodinnou dovolenou, tak do Chorvatska

Chorvatsko se čistotou, bezpečností a občanskou vybaveností od České republiky liší jen drobně. Rodinám s malými dětmi by neuškodilo víc family-friendly restaurací s dětskými koutky a vysokými židličkami pro větší komfort, personál restauračních zařízení a kaváren je však k dětem přívětivý a shovívavý.

Chorvatsko nabízí celé spektrum možností, jak dovolenou u moře i ve vnitrozemí strávit, na své si tedy přijde snad každý, ať už toužíte po relaxaci na pláži nebo po poznávání památek či neobvyklých aktivitách. Pokud stále ještě váháte, kam se s rodinou na dovolenou vydat, vězte, že Chorvatsko je ideálním cílem.

Konkrétní destinace v Chorvatsku vhodné pro děti

Zřejmě vás tedy zajímá nejlépe i nějaké doporučení na konkrétní letovisko v Chorvatsku, které by bylo vhodné pro dovolenou s dětmi. Z osobních zkušeností můžeme pro děti doporučit Medulin na cípu Istrie, dále pak například je vhodná Baška na ostrově Krk, Lopar na ostrově Rab, pláž Punta Rata v letovisku Brela nebo Nin a Zaton u Zadaru či známý Omiš s velkou hlavní pláží či menší písečnou pláží v sousední vesnici Stanići.