Potápění v Chorvatsku

Výběr jazyka

Chorvatsko potápěníChorvatsko apartmány



POTÁPĚNÍ v CHORVATSKU

lokace

Hloubka: m
GPS souřadnice:

Nejlepší místa na potápění v Chorvatsku na jednom místě

Pro začátečníky i zkušené milovníky potápění jsme připravili seznam oblíbených potápěčských lokalit v Chorvatsku. Jak jistě tušíte, je opravdu z čeho vybírat. A jak zjistíte, kde by se vám mohlo líbit nejvíce?

Orientovat se můžete jednoduše třeba díky naší mapě. Vyberte si lokalitu, klikněte na symbol ploutví a prozkoumejte, co vás na místě čeká – jaké zde najdete zajímavosti nebo kdo se může do této lokality vydat v závislosti na zkušenostech a dovednostech. V postranním sloupci snadno zjistíte, jaká v místě zajímavosti bývá viditelnost, do kolika metrů se můžete potopit nebo jakým způsobem se k místu dostanete. Informací se ale dozvíte mnohem více.

K vybraným lokalitám se můžete jedním kliknutím dostat i přes jejich seznam pod mapou. Pokud se chystáte do Chorvatska za potápěním poprvé nebo vás zajímají základní fakta o něm, rozhodně by vám neměla uniknout infografika v dolní části této stránky.

Příjemnou zábavu!

Lokality k potápění na Istrii

Lokality k potápění na Kvarneru

Lokality k potápění v Severní Dalmácii

Lokality k potápění ve Střední Dalmácii

Lokality k potápění v Jižní Dalmácii

Lokality k potápění v Dubrovnickém regionu

Informace k potápění v Chorvatsku

To nejdůležitější, co byste o potápění v Chorvatsku měli vědět, jsme shrnuli do přehledné infografiky. Kolik je v Chorvatsku potápěčských lokalit a kam se nesmí? Čím je potápění regulováno a na co si dát pozor? To a ještě více informací se dozvíte právě zde.

Potápění v Chorvatsku

O Jaderském moři

Chorvatský Jadran je známý pro svou modrou barvu. Pobřeží Jaderského moře svou členitostí zahrnuje všechny rozmanitosti Středomoří s celkem 1244 ostrovy, ostrůvky a útesy. S celkovou délkou pobřeží 6278km má výjimečnou průhlednost moře až do hloubky 50m. Teplota moře se v průbehu roku mění tak že se v zimě pohybuje mezi 8-11 stupni a v létě mezi 21 26 stupni. V průměrné hloubce potápění která je 20-30m je teplota stálých 16-17 stupňů. Rozdíl mezi přílivem a odlivem činí mezi 40cm v jižní části Chorvatska až do 1m na Istrii. Jadran je jedno z klidnějších moří, bez velkých vln a silných mořských proudů. Výška mořských vln činí v průměru 40-150cm, nanejvýš však 4-5 metrů při velmi špatných podmínkách na otevřeném moři.

Velká část pobřeží, obzvláště v jižní Dalmácii, je stále ještě řídce osídlena, nezastavěna a zachována v původním přírodním stavu. Právě toto je jedna z předností Jaderského moře a pobřeží, které nabízí přímořské a podmořské krásy. Potápěčské lokality na Jadranu jsou bezpochyby atraktivní podmořské útesy, jeskyně a vraky lodí a letadel. Pevninský masiv Chorvatska je světově unikátní díky tomu, že se rozkládá na krasovém podloží plném jeskyní, propastí a chodeb. Podle počtu dosud objevených jeskyní se počítá, že je v Jadranu ještě 1500 dosud neobjevených podmořských jeskyní a propastí. Kromě specifických rostlinných a živočisných druhů, které žijí pouze v Jadranu jsou zde také žádané lokality k potápění nabízející podmořské vraky a archeologická místa s pozůstatky potopencýh lodí ještě z dob Antiky při námořních cestách z Řecka do severní Itálie.

Pro urgentní intervence při potápění se přetlakové komory nacházejí ve Splitu, Pule, Crikvenici, Záhřebu a Dubrovníku.

O potápění

Říká se, že Jaderské moře je nejčistčí moře Evropy. Teplota vody na povrchu je průměrně 21°C a ve třicet metrech pod hladinou je to 16,5°C. V moři se můžete potápět od dubna do prosince. V Chorvatsku je 278 potápěčských lokalit a 144 potápěčských center. Co se týká legislativy o potápění, tak je potápění v Chorvatsku regulováno Chorvatskou asociací pro potápění. Potápění v Chorvatsku je povoleno buď nezávisle, nebo organizovaně prostředníctví registrovaného potápěčského centra. V některých lokalitách je dokonce zakázáno se potápět a to i pro ponory organizované potápěčskými centry, zpravidla je to v chráněných oblastech. Potápění je zakázáno například v národním parku Brijuni, národní parku Krka, v blízkosti přístavů a v okruhů do 100m od armádních plovidel. V některých oblastech je pak k potápění potřeba speciální povolení od Chorvatských úřadů. Průměrná cena za ponor je zhruba 1600 Kč (450 Kun). V Chorvatsku je 58 vraků ke kterým se můžete potápět a nejhlubší potápěčská lokalita se jmenuje Punata Silo s hloubkou až 102 metrů.