|
|
Víte, jak a kde přišla na svět propisovací tužka?
V záhřebském Technickém muzeu byla v lednu letošního roku otevřena pozoruhodná výstava, na níž mohou návštěvníci vidět slavný exponát - první mechanickou propisovací tužku na světě, vynález chorvatského inženýra Slavoljuba Eduarda Penkaly. Jenom u příležitosti této výstavy je tužka vystavena, jinak je ukryta v trezoru muzea.
Tato první propisovací tužka spatřila světlo světa v lednu roku 1906, takže teď právě oslavila své sté narozeniny. A kdo byl ten inženýr Penkala? Byl to mimořádně nadaný technik, absolvent Královské vysoké technické školy v Drážďanech. Jeho dizertační práce byla sice z oboru organické chemie, které se Penkala převážně věnoval, ale již po vysoké škole se zdaleka neomezoval jen na tento obor. Celé jeho životní dílo zahrnuje na 80 vynálezů z různých technických oborů - z oblasti mechaniky, fyziky, chemie, letectví a dalších.
Mechanickou propisovací tužku si dal patentovat 24. ledna 1906 v Budapešti a vzápětí nato i v Anglii. Ale již v roce 1907 následovalo patentování dalšího vynálezu, a to plnicího pera s pevnou náplní.
Zájem veřejnosti o oba tyto vynálezy byl obrovský, nakonec byly patenty přihlášeny v 35 zemích světa. Penkala založil továrnu v Záhřebu, kde tužky i pera vyráběl, ale brzy se ukázalo, že je příliš malá a nestačí poptávce. Penkala přibral kapitálově silného společníka společně vybudovali podstatně větší továrnu v Berlíně. Tyto podniky, které měly přes 800 zaměstnanců, vyvážely své výrobky do 70 zemí světa a patřily k největším světovým výrobcům psacích potřeb.
Ale v té době již inženýr Penkala intenzívně pracoval v dalším oboru - v letectví. Již v roce 1907 přihlásil k patentování své tři významné vynálezy v tomto oboru. Vyvrcholením činnosti v letectví představovalo v roce 1909 sestrojení letadla, jehož letu se Penkala osobně zúčastnil. Ale všechno nebylo jednoduché: aby letadlo mohlo vůbec vzlétnout, potřeboval Penkala letiště, a tak si je musil postavit.
Pak Penkala obrátil svou pozornost na chemickou výrobu, včetně výroby léků. Jím založená továrna Elevator v Záhřebu vyráběla například léky proti revmatickým bolestem, ale i detergenty, prostředky pro impregnaci dřeva aj.
V roce 1922 však Penkala, který s plným nasazením pracoval na dalších objevech a nešetřil své zdraví, zemřel na zápal plic. Bylo mu teprve 51 let a byl v plném rozkvětu svých duševních sil. Jeho smrt byla velkou ztrátou nejen pro Chorvatsko. Svět v něm ztrácel člověka nejen s geniální invencí, ale i s mimořádným smyslem pro aplikaci objevů v praxi, vynálezce, který neúnavně rozšiřoval pole své činnosti na další a další obory. A v každém z nich pak posunul možnost jejich praktického využití o nemalý krok kupředu.
zdroj: Chorvatské turistické združení. Všechna práva vyhrazena. Zákaz další reprodukce
|
|
|