CHORVATSKO 2020 na Ubytování v Chorvatsku .cz
http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/forumcz/

Dopravní nehoda v Chorvatsku
http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/forumcz/viewtopic.php?f=6&t=10197
Stránka 1 z 1

Autor:  Admin [ pát 04 srp, 2017 10:07 ]
Předmět příspěvku:  Dopravní nehoda v Chorvatsku

V případě havárie v Chorvatsku musí mít cizí motorista záznam o dopravní nehodě. Z toho vyplývá, že když se stanete účastníkem nehody, musíte zavolat policii na čísle 192. Pokud je nutné hýbat s vozem kvůli blokování dopravy, je na místě vyznačit na vozovce polohu vozidel. Pokud nemáte čím, vše alespoň nafoťte například na mobilní telefon. Bez potvrzení o nehodě nesmíte vycestovat z Chorvatska.

Za to, že vozidlo překáží po havárii provozu, hrozí pokuta ve výši 500 HRK (asi 66 euro). Ovšem až desetkrát tolik – od 2000 do 5000 HRK (do 658 euro) – hrozí tomu, kdo nechce poskytnout informace pro dalšího účastníka nehody o sobě nebo vozidle, případně nechce vyplnit Evropskou správu o nehodě, informuje zpráva asociace ÚAMK s tím, že pokud došlo k újmě na zdraví, je vždy povinnost zavolat policii. Pro zahraniční motoristy ale v zásadě taková nutnost vyplývá i v případě havárie jen s poškozením auta, protože cizinec pro odjezd ze země musí mít potvrzení od policie o dané havárii.

Chorvatská policie nevystavuje záznam o dopravní nehodě (zapisnik o očevidu) na místě, ale jen na příslušném policejním oddělení za správní poplatek 20 HRK. Pamatujte také na to, že pokud zaplatíte pokutu na místě, je obvykle snížena na polovinu. V případě, že ji naopak odmítnete zaplatit, vás může policie zadržet cestovní doklad a o případu telefonicky informuje územně příslušný Přestupkový soud. Ten stanoví datum a čas konání řízení o vašem přestupku (na místě sdělí policie). Bývá to následující první pracovní den po spáchání přestupku.

Přestupkový soud rozhodne o daném přestupku cizince a teprve následně, po zaplacení stanovené sankce, policie vrátí cizinci průkaz totožnosti. Jestliže takovou částku na místě motorista nemá, je mu určena lhůta, do kdy je třeba částku uhradit. Pokud se tak nestane, je automaticky peněžitý trest změněn na trest odnětí svobody. Ten v případě přítomnosti v Chorvatsku musí cizinec nastoupit okamžitě. Pokud již odcestoval, bude trest vyžadován při možné příští návštěvě a kontrole policejními nebo jinými státními orgány, varuje zpráva ÚAMK. Pokud naopak pokutu uhradíte ve stanovené lhůtě, považuje se podle ÚAMK za uhrazenou celá částka, i když budou zaplaceny její dvě třetiny.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/