Chorvatsko UBYTOVÁNÍ v CHORVATSKU Interview o Chorvatsku ubytování Chorvatsko dovolená Chorvátsko ubytovanie dovolenka v Chorvátsku Croatia accommodation vacation in Croatia Kroatien Unterkunft Urlaub in Kroatien Croazia alloggio vacanze in Croazia alloggi Chorwacja wakacje Horvátország szállás Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska smještaj Kroatië Appartementen Croatie hébergement Kroatien Ferienwohnungen Croatia apartments

Interview o Chorvatsku

Chorvatsko ubytováníChorvatsko apartmány

Chorvatsko bez provize
Interview o ChorvatskuChorvatsko a trendy v ubytování 2006 - napsali o nás

mapa ChorvatskaChorvatsko a trendy v ubytování 2006
Rozhovor o novinkách v ubytovacích službách

článek vyšel na serveru e-Dovolena.cz UBYTOVANIvCHORVATSKU

Chorvatsko je již dlouhá léta českou nejoblíbenější prázdninovou destinací. Odhaduje se, že letos tuto zemi navštíví opět kolem 850 000 turistů z České republiky. Boris Debeljak, provozovatel serveru UbytovanivChorvatsku.cz má dlouholeté zkušenosti se zprostředkováním soukromého ubytování v Chorvatsku. Z první ruky má také informace o trendech a letošních novinkách v nabídce. Jak se Chorvatsko se v průběhu posledních let změnilo a jak se mění požadavky českých návštěvníků? I o tom je náš rozhovor.

Chorvatsko je nejčastější destinací českých turistů v zahraničí. Čím si to vysvětlujete?
Popularita Chorvatska má své historické kořeny. Už od počátku minulého století se pobřeží Jaderského moře těšilo zájmu Čechů, a zejména pak v období komunismu to byla jedna z mála možností dovolené u teplého Středozemního moře. Češi tak patřili i k prvním návštěvníkům po občanské válce. Navíc máme k domácímu obyvatelstvu jazykově blízko, a to také jistě přispívá k dobrým vztahům. Nesmíme však zapomínat na hlavní důvody oblíbenosti – a těmi bezesporu jsou nádherné a čisté pláže, příjemné klima a relativní blízkost Chorvatska, jakož i dobrá dopravní obslužnost.

Má Chorvatsko čím zaujmout i v současné době? Přijdou si na své také turisté se zvláštními požadavky?
Zajisté ano. I proto zaznamenáváme čím dál větší zájem o nadstandardní až luxusní apartmány, přibývá klientů, kteří od Chorvatska požadují vysoký komfort a luxus. Na své si však na místě přijdou i vyznavači aktivní dovolené, čeká je tu pestrá nabídka vodních i extrémních sportů, potápění, do Chorvatska rádi jezdí také naturalisté. Na pobřeží vznikají četné aquaparky a mořská akvária, všude narazíte na nádhernou přírodu a historické památky.


Co se za poslední léta změnilo nejvíce?
Turistický ruch patří k jednoznačným prioritám chorvatské vlády. Díky rozsáhlým investicím se za posledních několik let zlepšila celková infrastruktura, přibylo například moderních komunikací, které umožňují rychlou a pohodlnou dopravu po celém pobřeží. Investuje se také pochopitelně do rekonstrukce památek


Změnily se nějak podstatně i požadavky českých turistů?
Čeští turisté jsou v zásadě spíše konzervativní a tudíž příliš nepodléhají aktuálním módním výstřelkům a trendům. To stejné platí také u ubytování, statistiky našeho serveru například ukazují, že Češi ponejvíce preferují apartmány střední třídy, pokud možno přímo na pláži. Samozřejmě za své peníze požadují co nejvyšší kvalitu, dostupnost a pohodlí.

Když už jste se zmínil o ceně, jaká je tedy cenová dostupnost Chorvatska?
Mnozí lidé argumentují tím, že ceny dovolené v Chorvatsku už jsou srovnatelné s jinými zeměmi, ale není to tak úplně pravda. Zvláště v oblasti soukromého ubytování jsou ceny velice příznivé, a proto se právě na ně zaměřuje náš internetový katalog ubytování s přímými kontakty na majitelé objektů. Chorvatsko už sice není tou levnou zemí, jako před deseti lety, je to však kvalitní destinace, kde se každoročně investují spousty peněz do přestavby hotelů i komunikací a tedy do zkvalitnění pobytu zahraničních návštěvníků. Musíme také brát ohled na blízkost této země, to totiž snižuje náklady na dopravu, čímž se lokalita stává přístupnější většímu množství lidí.

Jaký je očekávaný vývoj v oblasti ubytování v Chorvatsku?
Vzhledem k rozsáhlým investicím dochází k neustálému růstu počtu návštěvníků země. Stále častěji se sem vydávají i mnohé světové celebrity. Snahou Chorvatů proto je neustálé zvyšování kvality poskytovaných služeb i ubytování, a následné přilákání bohaté americké klientely. Nutno dodat, že se jim tato snaha daří – Američané se stávají stále významnějšími turisty.


Co byste na závěr doporučil turistům, kteří se letos rozhodnou právě pro dovolenou v Chorvatsku?
Ti, kteří pojedou autem, by měli cestovat především během týdne a vyhnout se tak častým víkendovým dopravním zácpám a kolonám. Během cesty by pak měli dodržovat pravidelný odpočinek a v případě koupání nepřeceňovat své schopnosti. Neměli by zapomínat ani na cestovní zdravotní pojištění a na nedávné legislativní změny v oblasti povoleného množství alkoholu v krvi (nově se totiž vůbec netoleruje), povinného svícení během dne či zákazu telefonování za jízdy. Rozhodně však ale doporučuji ochutnat místní kuchyni s jejími četnými specialitami, jako jsou pršut, tartuf, plody moře, poznat některá známá vína (malvazija, dingač, teran), popřípadě navštívit některý z četných festivalů a karnevalů.

Děkuji vám za rozhovor.

Boris Debeljak je majitelem a provozovatelem serveru www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz, který se zaměřuje výhradně na nabídku soukromého ubytování v této tak oblíbené zemi. Návštěvníci serveru jsou tak zkontaktováni přímo s majiteli objektů, takže odpadávají veškeré přirážky různých zprostředkovatelů. Ubytování tak server zajišťuje za nejnižší možné ceny.